Prof. Dr. Sabri Burak Arzova

Neler Okudum ? -02

BU YAZIYI PAYLAŞ

Yalanın Siyaseti – Yalın ALPAY – Destek Yayınları

Son dönemlerde beni en çok etkileyen kitaplardan biri. Çok şey öğrenebildiğiniz ender kitaplardan biri.

Yalanın nasıl meşrulaştırıldığını, hakikatin nasıl önemsizleştirildiğini görebilme imkânına kavuşuyorsunuz.  Bu kitabı okuduğunuzda siyaseti daha iyi anlayabiliyorsunuz. Özellikle siyasetin hileli akıl yürütmelerle kitleleri nasıl ikna ettiğini örneklerle görebilme imkânına sahip oluyorsunuz. Popülistlerin demokrasiyi savunur gözükmelerine karşılık aslında nasıl çoğulculuk karşıtı olduklarını, mağduriyet edebiyatı altına sığındıklarını, kutuplaştırmadan nasıl faydalandıklarını, kendilerine ayrıcalıklı bir hukuk yarattıklarını görebiliyorsunuz. Kitabın içerisinde dünyadan ve Türkiye’den birçok örnek mevcut. Bu da kitapta anlatılanların kolayca kavranmasına neden oluyor.  Ben kitabı, altını çize çize okudum.

Yazar kitabın en başında amacını,  “…okuyucularımın bu kitabı okumalarının ardından bu safsataları gördüklerinde tanıyabilecek hale gelmeleri ve böylece kendi kanaatlerini, inançlarını ve önyargılarını destekliyor diye her sava doğrudan onay vermemeleri başlıca amacım…” diyerek aslında kitabı okuyanların hakikati görebilmelerini amaçlamış. Mutlaka okunması ve okutulması gereken bir kitap. Kitap 183 sayfa.

Capitalism– David Coates – Routledge Students The Basics

İngilizce olarak yazılmış olan bu kitabı North Carolina State University Kitapçısından satın almıştım. Kitap öğrencilere yönelik olarak yazıldığından kapitalizmin kolayca anlaşılmasına imkân veren bir İngilizce ile yazılmış. Kapitalizmin ne olduğu, sonuçlarının neler olduğu, yukarıdan bakıldığında nasıl görüldüğü, aşağıdan bakıldığında nasıl görüldüğü kitabın ana konuları. “Önceden Var olan Şartlar Sorunu” başlığı altında Etnik Köken ve Din konuları da yer almış.  Tam bir kaynak kitap niteliğinde. Kapitalizmi tüm yönleriyle ele almış yazar. Kitabın son kısmı ise küçük bir sözlüğe ayrılmış. Kitap 191 sayfa.

Kreutzer Sonat – L.N. Tolstoy – İş Bankası Yayınları

Rus Edebiyatının büyük ustası, Anna Karanina ve Savaş ve Barış’tan tanıdğımız Tolstoy’un bu kitabı Tolstoy’a başlamak isteyenler için ideal. Kitap 125 sayfa. Kitap ilk defa 1889 da yayınlanmış ancak sansüre uğramasına rağmen çok büyük ilgi uyandırmış. Tolstoy’un sade ve akıcı anlatımına kitap boyunca hayran olacaksınız. Ben kitabı kısa bir uçak yolculuğunda (gidiş ve dönüş) olmak üzere hemen bitirmiştim. Beethoven’in müziğini (Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır) eksene alarak yazmış bu eserini Tolstoy.  Romanın kahramanı Pozdnışev tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirir. Erdemsizliğin insanoğlunu ne gibi çıkmazlara sürüklediğine dikkat çekmeyi amaçlar. Tolstoy’un bu eseri Rus edebiyatında 19.yüzyıl ayrıcalıklı sınıfların kültüründe kadının rolünü, aile düzenini sorgulayan, aşk, evlilik ve kadın cinselliği ile ilgili farklı düşünceleri ifade eden bir eser olarak tanınır. Zamanında uygunsuz görüldüğü için sansüre uğramıştır. Kitabı okurken “Ahlak” konusuna yönelik pek çok sorgulamayı da yapabileceksiniz.

Türk Bankacılık Sistemi – Prof.Dr. Oğuz Yıldırım – Seçkin Kitabevi

Kitap birbirinden bağımsız 12 bölümden oluşuyor. Finansal sistem ve temel bankacılık konularıyla başlayan kitap, önce bankacılık sistemini, sonrasında Türk Bankacılık Sisteminin tarihsel gelişimi ile bankacılık sistemindeki finansal riskler ve finansal krizlerle devam ediyor. Merkez Bankacılığına da bir bir bölüm ayrılmış. Özellikle bankacılık sistemini bir bütün olarak ele alması nedeniyle, bankacılık sistemini anlamak ve öğrenmek isteyen herkese kitabı tavsiye ederim. Ancak özellikle işletme ve iktisat öğrenimi gören öğrencileredir tavsiyem. Bu kitap ile sistemi bir bütün olarak anlayıp, dilerlerse hem merak, hem akademik kariyer hem de profesyonel hayat ile bankacılık sisteminin derinliklerine nüfuz edebilirler. Bu kitabın arkasında da küçük bir bankacılık terimleri sözlüğüne yer verilmiş. Kaynak kitap olarak kütüphanenizde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kitap küçük boyutta olup, 510 sayfadır. Kitabın içerisinde okuma bölümlerinde Türkiye Ekonomisinde yakından tanıdığımız duayenlerin yazılarına da yer verilmiş.

Youtube Videoları